Yeni Üyeler

  elif zeliha sungur dilek Derya Gülin seyhan seyhan SERAP YAMAN sencer serap feyza ünlü sevgi elif emel usuflu Sadettin Cengiz TUĞBA CENGİZ çiğdem öztürk gül ay zeynep yıldırım dilek sıla Emine Levent Yaylacık gülşah erkan asuman hatipoğlu
 
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

Hibiskus çayı nasıl kullanılır?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Hibiskus çayı nasıl kullanılır?

Hibiskus çayı nasıl kullanılır? 1 yıl, 7 ay önce #132

 • tqc.92
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Platin Forumcu
 • Gönderiler: 7111
 • Karma: 1
Hibiskus çayı, mekke çiçeği Ülkemizde hibiskus otu çayı kullanılmaktadır. Aynen siyah çayın demlenişi gibi demlenip içilebilmektedir. Hibiskus otununun diğer adları, Mekke gülü, amberçiçeği, gülhatmi veya Nar çiçeği dir. Arap ülkelerinde hibiskus şerbeti de yaygın biçimde serinletici olarak tüketilir (meyan kökü şerbeti gibi). Hibiskus bitkisinin kuru halini aktarlardan ve şifalı bitkiler satan lokman hekim türü yerlerden temin edebilirsiniz. Aldığınız hibiskus çayının ne gibi özellikler taşıması gerektiği hakkında yazının devamında malumat verdik.

Akciğer kanserini önleyen bitkisel hibiskus çayı kürü: Yaklaşık 150 ml (bir su bardağı) kaynamakta olan suya bir yemek kaşığı hibiskus bitkisi ilave edilir. Kısık ateşte üç dakika demlenir ve üçüncü dakikadan sonra ocağın altı kapatılarak ılıyıncaya kadar bekledilir. Ilıyınca süzülür. Yavaş ve yudum yudum içilir. 10 gün müddetle günde iki kez, öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere içilir. Her defasında taze hazırlanmak zorundadır. Üç ayda bir kez, 10 günlük kür tekrar edilir.

Hibiskus satın alırken nelere dikkat edilmelidir: Hibiskusun çok değişik renkte çeşitleri satılmaktadır. Mavi, beyaz, kırmızı, turuncu, beyaz-kırmızı ve diğer renk kombinasyonları olan hibiskus türleri mevcuttur. Sağlığa en fazla faydaları olan hibiskus türü koyu kırmızı renkli olanıdır. Kür amaçlı ve kurutulmuş olarak satın alacağınız koyu kırmızı renkli hibiskusların, önce bir parça tadına bakınız. Eğer dilinizin üzerinde ekşi tat bırakmıyorsa satın almayınız. Ya raf ömrünü doldurmuştur, ya da uygun toprakta yetişmemiştir.

Hibiskus bitkisinin özellikleri: Hibiskus bitkisinin en güçlü özelliklerinden biri de topraktaki metalleri depolama potansiyelidir. Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir.

Hibiskus çayının zararları ve yan etkileri nelerdir?

Anemi kansızlık hastalığı olan kişilerde anemi tedavisi uygulaması yapılıyor ise hibiskus çayı demir emilimini engellediği için hibiskus kürünün yapılması, anemi tedavisini etkisizleştirebilir.
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.89 saniye

Forum

Facebook Sayfamız

Anketler

En Büyük Endişeniz ?